דורות בגלבוע » תחומים » מטיילים ונופשים בארץ » טיול ליומיים-עוטף עזה ודרום אד חזרה לתחום מטיילים ונופשים בארץ

טיול ליומיים-עוטף עזה ודרום אד


 • טיול יומיים למישור החוף הדרומי

          עוטף עזה ודרום אדום          

                         תאריכים: 14-15 בפברואר 2022                                

     הדרכה: עדי אשד

   

  מבוא
   
  זה גם קרוב וגם רחוק, אבל רובנו לא הגענו לשם זמן רב. מישור החוף הדרומי של ישראל, החל מאשדוד, אשקלון והלאה עד לצפון הרצועה, מזמן לנו מפגש הן עם אתרים מעניינים והן עם ההיסטוריה העכשווית שלנו, ביישובי "עוטף עזה".
   מנגד, פורחות ועולות הכלניות של ראשית האביב, כמו מביאות בצבעי האדום הלוהט אופטימיות עליזה של אביב.

   

   

  מסלול הטיול

  14.2.22 -  מישור החוף – חקלאות מול חומה

  מפגש בצומת אשקלון והמשך דרומה לאזור זיקים, אל עבר שפך נחל שקמה לים התיכון. נצעד במסלול הליכה קל, אל המאגר ולאורך נחל שקמה. נופי הדיונות מלווים אותנו עד קו החוף והבוקר נראה אחרת אחרי הליכה מרעננת. נמשיך אל מושב נתיב העשרה, שעלה לקרקע בשנת 1973 בחבל ימית. עם פינוי סיני ב- 1982 עבר למקומו החדש הצופה אל צפון רצועת עזה. נבקר במושב ונצפה אל צפון הרצועה, נכיר את פרויקט "נתיב לשלום", על החיים בצמוד לגדר. נשמע מקרוב איך עוברים את זה ומה הסיבה לכך שיש עוד ועוד אנשים הבאים לגור ב"עוטף". 

  נעצור לארוחת צהרים בקבוץ עלומים ונשמע מחויות האנשים החיים בצמוד לממד"ים.....

  נדרים אל עבר משולש הגבולות ישראל- מצרים - דרום רצועת עזה. נבקר בנירים הישנה, "דנגור", אחת מ-11 הנקודות שעלו על הקרקע במוצאי יו"כ 1946, נספר על קו המים לנגב ועל הקרב מול המצרים במלחמת השחרור.

  נסיים באנדרטת עוצבת הפלדה שהועתקה ממקומה בחבל ימית בעקבות הסכם השלום עם מצרים. נצפה ממרומי האנדרטה שגובהה 25 מ', אל מרחבי מערב הנגב ונספר על פינוי חבל ימית (1982), הקמת יישובי פתחת שלום והקמת יישובי "החלוציות" לאחר פינוי גוש קטיף (2005).

   

  ניסע אל מקום הלינה בקבוץ גבולות. לאחר ארוחת הערב, נבקר במוזיאון "מורשת צאן ברזל" בקיבוץ צאלים השכן, בלווי סיפור מרתק מבועז. נכיר אוסף יציקות והטבעות, מדליונים ומטבעות דרכן ניתן לחוות את תולדות הציונות ומדינת ישראל לאורך המאה העשרים. מקור האוסף בבית מלאכה ירושלמי ותיק, אשר מתחילת המאה שעברה עד לפני כמה שנים, היה האומן, האמן והיצרן העיקרי של מדליות מטבעות וסמלים במדינת ישראל.  לינה בקיבוץ גבולות.

  15.2.22-   סובי סובי ממטרה- אזור הבשור

  את השיר "הורה ממטרה" כתב יחיאל מוהר עם הנחת קו "ירקון- נגב" בשנת 1953, שאיפשר הרחבת החקלאות בנגב. נתחיל בסיפור ההתיישבות במצפה גבולות (1943) על אדמות קק"ל, אחת הפעולות שננקטו בשל ההתנגדות לתקנות "הספר הלבן" שהגבילו עלייה והתיישבות בא"י. הקמת מצפה גבולות יצרה את הבסיס להמשך יישוב הנגב. נבקר במצפה ומשם נמשיך לנחל הבשור הנהנה מאגן ניקוז גדול, המשתרע מהר הנגב ומערבה. לאורך הנחל יש נביעות, שאפשרו קיום ציר תנועה חשוב (דרך הבשמים הנבטית) שהסתיים בעיר הנמל עזה. נטייל בדרך נופית "הבשור" שנסללה במקביל לאפיק הנחל עד "הגשר התלוי". נראה ונספר על מקורות המים העתיקים והחדשים, המאפשרים חקלאות באזור, בו החקלאות עדיין מהווה מקור פרנסה חשוב עבור תושביו. 

   

  נמשיך לארוחת צהריים בחוות צאן המתמחה בייצור גבינות משובחות. 

  אחרי הארוחה נמשיך בטיולנו אל חבל אשכול, נבקר ב"חרבת אל מעין", בה נמצאה ריצפת פסיפס של בית כנסת עתיק מהמאה ה-5 לספירה, המעיד על מפת ההתיישבות היהודית באזור באותה תקופה.
   ניסע צפונה ונצא (איך אפשר לא....)
   לטיול (חובה) בין מרבדי הכלניות הנפלאים בסמוך למסלול הנסיעה. מכאן נמשיך לעבר העיר שדרות. ב-1951 הוקמה העיר כמעברה, וב- 1955 הוקמו בה הצריפים הראשונים. כיום יש בשדרות אזור תעשייה חשוב הכולל תעשיות מזון והייטק ואת מכללת ספיר המונה כ- 8,000 סטודנטים, שחלקם הגדול מתגורר בשדרות. בעיירה פועל גם סינמטק, ומוסדות תרבות נוספים. נערוך ביקור אחה"צ במתחם ה"רוקמות", קבוצת נשים הכוללת עולות חדשות וצבריות המשמרות מסורות רקמה אמנותית מאתיופיה. 

                                                   סיום אחה"צ וחזרה צפונה. 

   

  מחירי הטיול 


   
  1375 ₪ בחדר זוגי
   250  ₪   תוספת לחדר ליחיד

   

  המחיר כולל
   
  אוטובוס צמוד הלוך וחזור  
  הדרכה –עדי אשד
   ארוחות- מצהרי יום 1 ועד צהרי יום 2
  כולל
  כניסות לאתרים וביקורים
   
  לינה בקבוץ גבולות
   מע"מ

  ההרשמה עד יום רביעי 5.1.22 באתר "דורות בגלבוע"

 • : 14.02.22
 • : 15.02.22

לוח זמנים

יום שעת התחלה שעת סיום
שלישי
06:30
24:00